Hanu Marii Kunešovou, dámu s velkým srdcem a členku Volby pro Chabry, jste mohli blíže poznat v našich předešlých článcích. Je to žena, která žije svůj život naplno a věnuje se řadě aktivit, mezi které patři například i funkce předsedkyně sociální komise v Radě městské části (RMČ).
Jsme velmi rádi, že navzdory změnám složení v RMČ a odvolání našich zastupitelů z funkcí, se alespoň pro paní Kunešovou nic nemění a plně se může věnovat všem svým povinnostem.
Jak jste se k práci v sociální komisi dostala?
Tuto nabídku jsem obdržela před více než 3 roky. Měla jsem za úkol navázat na dlouholetou dobrou práci mých předchůdců v sociální komisi. Nelehká pozice, protože udržet nastavenou laťku, natož ji třeba posunout ještě o kousek výš, je dost těžké. Úspěch veřejné práce, tj. práce pro lidi, je vždy založen na kolektivní spolupráci. A to bez ohledu na politickou příslušnost, názorovou odlišnost a osobní zájmy.
Co patří mezi hlavní činnosti sociální komise, na kterých se i Vy sama podílíte?
Mezi hlavní aktivity komise lze zařadit organizaci zájezdů pro seniory. Snažíme se rok od roku posouvat laťku výš a zájezd všem zúčastněným co nejvíce zpříjemnit. Na cestě směrem k vybrané lokalitě promítáme filmy a informujeme účastníky zájezdu o dalších akcích i o cenách, které losujeme při zpáteční cestě. Nechybí zpěv, vyprávění a spousta dobré nálady i legrace. V rámci oběda mezi sebe zveme i kuchaře a dovídáme se, kde se naučil připravovat svá menu.
Jakým způsobem v rámci sociální komise dále spolupracujete se seniory?
Péče o seniory a setkávání se s nimi je jednou z hlavních náplní sociální komise. Spoluvytváření hodnot s lidmi v seniorském věku otevírá srdce, učí vás laskavosti a obohacuje vás. Se seniory se setkáváme v rámci pořadu Krása zralého věku, obdobně se s nimi setkáváme i při příležitosti jejich životního jubilea. Dostávají přes nás od vedení obce dárkové poukazy na nákupy, často i květinu a malou pozornost.
Sociální komise mimo jiné organizuje projekt Kavárnička pro dříve narozené. Prozradíte nám o něm něco více?
Organizujeme pravidelné setkávání seniorů v příjemném prostředí u výborné kávy, zákusků a přípitku. Setkání jsme obohatili o přednášky z oblasti péče o zdraví, promítání dokumentů z cestování i o debaty se zajímavými a známými lidmi z oblasti umění. Vzájemné sdílení, potkávání a posezení jsme rozšířili o akce v oblíbené Chabrybárně u sklenice dobrého vínka, piva či šálku kávy doplněné o opékání buřtů a grilovanou rybu. Nechybí přitom zpěv i tanec za doprovodu harmoniky či kytary.
Jak důležitá je pro Vás zpětná vazba od seniorů?
Členky komise odchytávají zásadní otázky seniorů týkající se například postavení seniorského zařízení v naší obci, na zajištění rozvážky obědů a centrální sociální péče, která v naší obci jednoznačně chybí. Přenáším zmíněné dotazy na vedení naší obce s vědomím, že vytvořit adekvátní a potřebné zázemí pro starší obyvatele obce vyžaduje nejen dostatek financí, ale i dlouhodobé plnění plánů. Bohužel, pokud se ve vedení obce v krátkém volebním období střídají lidé, většinou dochází k pozastavení mnohých minulých záměrů .
Na jakých dalších aktivitách se v rámci sociální komise podílíte?
Členové sociální komise se podílejí na organizaci kulturních akcí v Dolních Chabrech, ke kterým patří například tradiční únorový masopust nebo podzimní setkání s krajany. Dále úzce spolupracujeme s pracovnicí Kulturního centra v Dolních Chabrech, která ochotně předává informace o našich akcích zájemcům a pomáhají s organizací aktivit včetně zabezpečení zázemí.
Vy sama jste součásti řady zajímavých, ale nejen časově náročných projektů? Co je podle Vás klíčem k úspěchu?
Osobní nasazení i nadšení ke splnění mnoha nápadů nestačí. Je třeba mít kolem sebe ochotné lidi. Ráda bych touto cestou poděkovala především mým kolegyním za jejich pomoc a práci. Na místě je poděkovat i vedení úřadu za materiální, finanční i prostorovou podporu. Zvlášť vypichuji i ochotu všech kmenových pracovníků úřadu, bez kterých by výsledek práce naší sociální komise byl poloviční. Práce pro občany je založena na ochotě a spolupráci všech zúčastněných složek. Pak se dílo v drtivé většině daří.
Umět žít obyčejný život s láskou v srdci dá velkou fušku.